Dnia 8.07.2017 w pobliżu nieczynnej kopalni Bazalt w Strzegomiu odbyły się warsztaty ukazujące piękno ręcznej obróbki kamienia naturalnego. Zajęcia prowadzili członkowie ZPBK: Dariusz i Marcin Dembińscy oraz specjalny gość z Finlandii Arttu Salminen. W trakcie trwania warsztatów uczestnicy mieli możliwość spróbowania swych sił pod okiem doświadczonych kamieniarzy w obróbce twardego granitu strzegomskiego oraz łatwo obrabialnego wapienia pińczowskiego.
Warsztaty zostały skierowane dla osób, które pragną poszerzyć swoje wiadomości i umiejętności o dawne metody obróbki kamienia w postaci: boniowania, szpicowania oraz kucia w kamieniu, czyli czynności powoli zapominanych w zakładach kamieniarskich. Wśród uczestników byli obecni właściciele i pracownicy kamieniarstw z całej Polski, artysta rzeźbiarz, konserwator zabytków oraz przedstawiciel prasy branżowej.


Wybór materiałów nie był przypadkowy, ponieważ ciężko wyobrazić sobie, że w centrum wydobycia granitu w Polsce uczyć się na innej skale niż lokalny granit, natomiast wapień pińczowski należy do najstarszych surowców rzeźbiarskich wśród krajowych kamieni. Dużą rolą edukacyjną było poznanie właśnie różnic w obrabialności różnych kamieni. Z granitu strzegomskiego powstała kapliczka słupowa, która zostanie zamontowana w uczęszczanym w Strzegomiu miejscu. Każdy z kursantów wykonał tablicę z własnymi inicjałami, którą następnie zabrał ze sobą.


Dla odpoczynku uczestnicy i widzowie mieli możliwość postrzelać z łuku oraz obejrzeć pokaz walki rycerskiej. Atrakcje zostały przygotowane przez Bractwo  Rycerskie Joannitów Strzegomskich.
Działanie to wpisuje się doskonale w podstawowe cele Związku, czyli w edukację i wymianę doświadczeń oraz w integrację środowiska.


Dziękujemy firmom: Skamet, Marmur-Płytki Jacek Łata oraz WRKB-Granit Sp. z o.o. za przekazanie materiałów oraz Granex Sp. z o.o. za użyczenie miejsca. Największe podziękowania należą się oczywiście prowadzącym zajęcia z firmy DM Dariusz Dembiński. W trakcie trwania warsztatów, wsparcia merytorycznego i praktycznej pomocy uczestnikom udzielał Zbigniew Zych z firmy GODSTONE.

Nasz fanpage
PZK na Facebook

Wszystkie aktualności, komunikaty oraz ciekawostki z życia branży możesz śledzić przez nasz fanpage.

Najbliższe wydarzenie
11-13 VI 2021

XXVI Walny Zjazd

Turzno k/Torunia

Zapytaj eksperta

Nasze grono ekspertów jest do Twojej dyspozycji, aby pomóc Ci w rozwiązaniu problemów lub odpowiedzieć na dręczące Cię pytania.

Kamień Naturalny - certyfikat autentyczności produktów.

Symbol gwarancji jakości wyrobu z kamienia