W dniach 21-23 kwietnia 2017 roku w Radziejowicach pod Warszawą odbył się XX Walny Zjazd Związku Pracodawców Branży Kamieniarskiej. Ponieważ był to Zjazd związany z zamknięciem roku 2016, pierwsza część obrad dotyczyła przedstawienia sprawozdań finansowych, sprawozdania Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej. Po burzliwej dyskusji, która dotyczyła głównie zmian, jakie zaszły w funkcjonowaniu Związku po wyborach w kwietniu 2016 r., zarówno Zarząd jak i Komisja Rewizyjna otrzymały jednogłośnie absolutorium z wykonywanych obowiązków. W trakcie obrad wiceprezes Jan Ziętek ogłosił swoją rezygnację z członkostwa w Zarządzie, decyzję motywując przyczynami osobistymi.
Po zakończeniu sesji plenarnej zaplanowany w programie był panel wykładowy i głos zabrali prelegenci.   Przedstawiciele firmy MIRA POLSKA, głównego sponsora XX Zjazdu ZPBK, zapoznali uczestników z szeroką gamą produktów chemii kamieniarskiej. Bardzo merytorycznie i jednocześnie przystępnie, omówili techniczne zagadnienia związane z zastosowaniem np. klejów czy zapraw do montażu wszelkiego rodzaju okładzin kamiennych. Uczestnicy Zjazdu – w większości praktycy rzemiosła kamieniarskiego – stanowili doskonałe audytorium i prawie godzinny pokaz nie wyczerpał tematu i nie zaspokoił ciekawości słuchaczy.

Następnie głos zabrali pozostali dwaj sponsorzy czyli firmy MACH PLUS Roberta Walczaka i SŁAWKO Sławomira Skorupińskiego. Pierwszy zapoznał zebranych z ofertą maszyn kamieniarskich, szczególny nacisk kładąc na produkty charakteryzujące się najnowszymi rozwiązaniami technicznymi. Sterowane numerycznie centra obróbcze, boczkarki i piły włoskich producentów, a oferowane przez MACH PLUS, od wielu lat cieszą się zainteresowaniem licznej rzeszy odbiorców w Polsce.

Kończąca wystąpienia sponsorów prezentacja firmy SŁAWKO, na początku pozornie wydawała się odbiegać tematycznie od kamieniarstwa, dotykała bowiem prac blacharskich. Zamysłem prowadzącego było jednak pokazanie styku kamieniarstwa i blacharstwa na przykładach konkretnych realizacji. Świadomie dobrane złe i dobre przykłady, poparte bogatą dokumentacją fotograficzną, pokazały jak ważna jest współpraca wykonawców w tych, pozornie odległych, dziedzinach. Wiele inwestycji, na których  zastosowano kamień naturalny, przedłużyłoby swoją świetność, gdyby zostały odpowiednio zabezpieczone przez wykończenia blacharskie.


Ostatnim punktem panelu było wystąpienie mecenasa Bartosza Stachowiaka z kancelarii prawnej IOS, dotyczące nieuprawnionego posługiwania się nazwami kamieni naturalnych przez firmy oferujące produkty np. z betonu. Uczestnicy Zjazdu wysłuchali propozycji działań jakie mogą być podjęte przez branżę kamieniarską w celu zastopowania podobnych, nieuczciwych praktyk. Pierwszy dzień zakończył się uroczystą kolacją, podczas której firma I-MAR z Żyrardowa – pełniąca rolę gospodarza XX Walnego Zjazdu – przygotowała kulinarną niespodziankę. Rozmowy kuluarowe przeciągnęły się do późnych godzin nocnych.
Drugi dzień Zjazdu tradycyjnie został  poświęcony na wycieczkę terenową. Zaczął się od wizyty studyjnej w zakładzie kamieniarskim I-MAR, gdzie państwo Iwona i Antoni Młynarscy wraz z synem Pawłem zaprezentowali swój park maszynowy i zapoznali gości z profilem produkcji. Następnie autokar udał się do Warszawy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Po obiekcie uczestników oprowadził przedstawiciel firmy Wolski, wykonawcy zewnętrznych i wewnętrznych robót kamieniarskich. Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem Starego Miasta z przewodnikiem, którego zapewniła firma PAMIR. O komentarz kamieniarski do zwiedzanych obiektów zadbał pan Paweł Bereza.

Podsumowując: XX Walny Zjazd miał rekordową frekwencję, udział w nim wzięło 60 osób. Panel wykładowy dotyczył technicznych, kamieniarskich zagadnień, a dzięki profesjonalnym, dobrze przygotowanym prelegentom, podniósł poziom wiedzy uczestników. Wrażenia z sobotniego zwiedzania Świątyni Opatrzności Bożej długo będą jeszcze wspominane.

fot. Paweł Szambelan

Nasz fanpage
PZK na Facebook

Wszystkie aktualności, komunikaty oraz ciekawostki z życia branży możesz śledzić przez nasz fanpage.

Najbliższe wydarzenie
11-13 VI 2021

XXVI Walny Zjazd

Turzno k/Torunia

Zapytaj eksperta

Nasze grono ekspertów jest do Twojej dyspozycji, aby pomóc Ci w rozwiązaniu problemów lub odpowiedzieć na dręczące Cię pytania.

Kamień Naturalny - certyfikat autentyczności produktów.

Symbol gwarancji jakości wyrobu z kamienia